1. Ana Sayfa
  2. >
  3. Şirket
  4. >
  5. STÖBER Hakkında

Tek tedarikçiden tüm sistem çözümü!


Rainer Wegener, Mart 2023 ayı başında şirketin yönetimini devraldı. 2003'ten bu yana üçüncü kuşak yönetici ortaklar olan Patrick Stöber ve Andreas Thiel'in yerini aldı. Aktif ortaklar olarak her ikisi de Stöber Grubunun stratejik yönünü belirlemeye devam ediyor.
Üretiminin neredeyse tamamına yakınını Almanya' da bulunan genel merkez fabrikasında, Alman kalite standartlarında ve kendi bünyesinde gerçekleştirir. Eşsiz mühendislik, mükemmel işçilik ve kusursuz materyal kullanımı sayesinde pazarda arızalanmayan ürünleri ile tanınmıştır. Mükemmelliği ve kusursuzluğu isteyen makine imalatçıları için redüktörden hareket kontrolörüne kadar birbiriyle tam uyumlu tahrik ürünleri üretmektedir.

"Bir partner: Tüm olasılıklar."
STÖBER, 1934'ten beri mükemmel tahrik teknolojisi geliştirmekte ve üretmektedir ve uluslararası alanda 14 lokasyonda yaklaşık 1000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Zorlu hareketler için hassas şekilde uyarlanmış, yüksek verimli tahrik sistemleri ile STÖBER, dünya çapında çok çeşitli endüstri ve pazarlardaki makine üreticilerini hitap ediyor.
"Her şey tek bir kaynaktan."
Redüktörler, motorlar, kablolar ve sürücü kontrolörlerinden oluşan STÖBER tahrik sistemi modülerdir ve birbiriyle tam uyumlu, kompakt ve güçlü makine konseptleri için serbestçe ölçeklendirilebilir. Hemen hemen tüm endüstrilerde ve uygulama alanlarındaki özel gereksinimlerinizi karşılamak için uyarlanabilir ve birleştirilebilir.

Özel çözümlere mi ihtiyacınız var?
Çok sayıda benzersiz ürün çeşitliliği ve projeye özel uyarlamalar bunu mümkün kılar. Özel görevinize bütünsel bir yaklaşımla, gereksinimlerinize en uygun şekilde uyarlanmış özgün çözümler geliştirmek için birlikte çalışıyoruz. Vizyonlarınızı ve projelerinizi destekleme konusunda kararlı ve çözüm odaklı.


Vizyon : Hareket tahriği alanında tercih edilen bir partner olmak.


Mükemmel hareket düzgün, hızlı, hassas ve güvenilir olmalıdır. Bu ise kendini işine adamış çalışanlar, kusursuz süreçler ve mükemmel ürünler gerektirir. Müşterilerimiz ve partnerlerimizle birlikte, yenilikçi ürünler geliştirmeyi ve en yüksek performans için gayret gösteriyoruz. Bunu başarmak için, sürücü ve otomasyon sistemi çözümleri sunuyoruz. Şirketimizin bugün ve gelecekte başarısını garanti altına alan kalbimizi ve ruhumuzu çözümlerimize koyduk.

Misyon: STÖBER...


Rakamlarla STÖBER

15283Redüktör ve Motor Kombinasyonu
1000Çalışan Sayısı
80Dünya çapında servis partneri
12Ülke Temsilciliği

1934 Kuruluş

Kuruluş

Kuruluş

STÖBER, iki kardeş olan Paul ve Wilhelm Stöber tarafından küçük bir mekanik atölye olarak, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine ve Karlsruhe ili’ne bağlı olan Pforzheim’da kurulmuştur.

İdeallerini hep mekanik tasarımlardaki kusursuzluklar üzerine inşaa etmişlerdi.

Bu ideal, bugün firmamızın temel felsefesidir.

1943 Varyatörün İcadı (Variable Speed Drives)

Varyatör

Varyatörün İcadı (Variable Speed Drives)

Varyatör (Variable Speed Drives) olarak dilimize çevrilebilen bu motorlu redüktör, 1943 senesinde tarafımızca icad edilmiştir. Hız ayarı kademesiz olarak ayarlanabilen ve sürtünme (friction) prensibine göre çalışan bu ürün aynı zamanda dünyada imalat sanayisinde devrim olarak nitelenmiştir.

Modern sürme tekniğinin de ilham kaynağı olan bu ürünün seri imalatı şu an yapılmamaktadır. Ancak bu ürünü halen kullanan müşterilerimize yedek parça ve modern versiyon yeni ürün teminimiz sürmektedir.

1980 STÖBER Elektronik ve Planet Redüktör İmalatı

STÖBER Elektronik Kuruldu

STÖBER Elektronik Kuruldu

1970’li yılların sonlarında, teknik müdür Bernd Stöber (aynı zamanda ikinci nesil aile üyesi), firmamızda ilk kez kendi Hız Kontrol Cihazlarımız ile asenkron motor sürme işlemini gerçekleştirmiştir. Bu yeni teknoloji ve yazılım ile daha sonra üreteceğimiz frekans sürücüleri ve servo motor sürücülerimiz sanayide yeni standartların oluşmasını sağlayacaktır.

Ayrıca 1980 ile 1990 yılları arasında ilk Planet Redüktör de imal edilerek geliştirilmeye başlanmıştır.Daha fazla bilgi için…

1990 Redüktör Entegreli Asenkron (MGS) İmalatına Başlandı.

Redüktör Entegreli Asenkron (MGS) Motorların İmalatı

Redüktör Entegreli Asenkron (MGS) Motorların İmalatı

STÖBER Mühendisleri 1990 yılında motor adaptörüne ihtiyaç duymayan, asenkron motorlu redüktörü tasarlayarak, makinalarda daha az yer kaplayan, daha hafif ve kompakt yapıda bir ürün ile tekrar endüstride bir devrim gerçekleştirmiştir.
Bu ürün grubumuzun ismi «MGS» olarak adlandırılmaktadır.
Daha fazla bilgi için…

1991 Amerika Fabrikasının Kuruluşu

Amerika Fabrikasının Kuruluşu

Amerika Fabrikasının Kuruluşu

STÖBER, bir taraftan ürün geliştirmeye devam ederken diğer taraftan da uluslararası varlığını genişletmeye karar verip, 1991 yılında Amerika’nın Kentucy eyaletine bağlı Maysville’de  kendi montaj fabrikasını kurarak küresel olarak büyüyerek hareket eden bir şirket olma yolunda önemli bir adım atmış oldu.

1993 Redüktör Entegreli Servo Motorların (SMS) İmalatına Başlandı.

Redüktör Entegreli Servo Motorların (SMS) İmalatı

Redüktör Entegreli Servo Motorların (SMS) İmalatı

STÖBER kurucularının çözümleri optimize etme geleneğini sürdürmek ve daha iyi bir analiz imkanı sağlayan «SMS» (Servo Moduler Sistem) 1993 yılında tanıtıldı. STÖBER, dinamik servo motorlarla yüksek hassasiyetli Planet Redüktörleri doğrudan birleştirmeyi başaran dünyadaki ilk tedarikçiydi. Azaltılmış ağırlık ve alan gereksinimlerine ek olarak, müşterilerimiz, önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağladı.
Daha fazla bilgi için…

2000 Yeni Ürün Geliştirme

Yeni Ürün Geliştirme

Yeni Ürün Geliştirme

2000 -2010 yılları arası STÖBER için daha fazla sayı ve türde servo motorlar, sürücüler ve planet redüktörler üreterek ürün gamının genişletildiği yıllar olmuştur. Bu genişleme ile kullanıcılar, çok daha fazla tahrik çözümüne ulaşarak yaptıkları makinelerde maksimum verime ve arızasıklık istatistiğine ulaşılmıştır.

2010 Hareket Kontrolörü ve Pinyon Kremayer Sistemlerin Geliştirilmesi

MC6 Hareket Kontrolörü ve Pinyon Kremayer Sistemler

MC6 Hareket Kontrolörü ve Pinyon Kremayer Sistemler

2010 – 2015 yılları arası STÖBER, elektronik kısımda MC6 Serisi hareket kontrolörünü ve buna tam uyumlu çalışan SD6 serisi servo motor sürücüsünü üreterek pazara tanıttı. Böylece firma redüktörden hareket kontrolörüne kadar olan tahrik sistemini tamamlamış oldu.Daha fazla bilgi için…
<br/>Elektronik kısmındaki bu gelişmeyi ZRTS, ZTR, ZR ve ZV serisi pinyon-kremayer sistemlerinde de gösteren STÖBER bu komple sistem tedarikçisi olmayı başardı. Daha fazla bilgi için…

2016 Piyasadaki en kompakt iki eksen sürücüsü.

STÖBER SI6 Serisi Motor Sürücüler

SI6 Servo Motor Sürücüsü

Kitap boyutunda!
Sadece 45mm kalınlığında bir sürücü kullanmak, size elektrik kontrol panonuzda çok değerli alanlar kazanabilir. SI6 sürücüsü piyasadaki en kompakt çözümdür. Bu, bir mühendisin istediği tüm gereksinimleri karşılar.
Çözümünüzü seçin.
4 Eksen, 16 veya 97?
Tek bir SI6 sürücü ile iki ekseni kontrol edebilir, modül sistemi sayesinde de kontrol edilebilecek eksen sayısını serbestçe ölçeklendirebilirsiniz. Gerekirse de STÖBER’İn SD6 serisi bağımsız sürücüleriyle birlikte de kullanabilirsiniz. Ortak enerji kaynağı ihtiyacı için, SI6 ve SD6 serisindeki sürücüler Quick DC-Link modülleri aracılığıyla birbirine bağlanabilirler.
Daha fazla bilgi için…

2017 İki hızlı redüktörlerin geliştirilmesi.

STÖBER PS Serisi Iki Hizli Reduktorler

PS Serisi İki Hızlı Redüktörler

Takım tezgahlarında ana iş milinde kullanım için idealdir. Son işleme işlemleri için yüksek hız, ağır işleme işlemleri için yüksek tork ihtiyacını tek redüktörde gerçekleştirebilirsiniz.
SensorShift özellikli entegre edilmiş aktüatör kontrolü ile iki hıza sahip şanzıman. Kompakt motor adaptörüne entegre fren ile birlikte de sunulabilir.
Daha fazla bilgi için…

2018 Asenkron motorlara daha güçlü ve kompakt bir alternatif arayanlar için...

LM Serisi Lean Motor ve Kompakt Sürücüsü SC6

LM Serisi Lean Motor ve Kompakt Sürücüsü SC6

Asenkron motorlar sizin için çok büyük ve yeterince verimli değil mi? Yoksa servo motora ucuz ve sağlam bir alternatif mi arıyorsunuz? “Bridge the Gap” prensibine dayanan STÖBER, pazara yeni bir motor sınıfı getirdi. Encodersız Lean motorlar, asenkron motorlar gibi güçlü ve dayanıklıdır ve neredeyse senkron servo motorlar gibi hassas ve kompaktır. Örneğin, bu motorlar zorlu üretim ortamlarındaki otomasyon görevleri için kullanılabilirsiniz.
Daha fazla bilgi için…
Tek sürücü ile iki eksen kontrolü!
STÖBER’in encodesiz Lean Motorları için ürettiği, daha kompakt ve bağımsız yapıdaki sürücüleri ile sensörsüz Lean Motor kontrolü yapılabilmektedir. Bu motorlar tıpkı senkron servo motorlar gibi enerji verimliliği sağlarlar. Ayrıca IE5 verimlilik sınıfında olmaları sebebiyle IE4 verimlilik sınıfında bulunan motorlar ile kıyaslandıklarında yatırım maliyeti bakımından daha iyi performans sergilerler.
Daha fazla bilgi için…