Sistem Çözümleri ile Tüm Kontrol Sizde

STÖBER mobil ventilasyon cihazı imalatına sponsoru oldu
STÖBER mobil ventilasyon cihazı sponsoru oldu
21 Nisan 2020
STÖBER daima sizinle olacak
STÖBER daima sizinle
15 Mayıs 2020
STÖBER mobil ventilasyon cihazı imalatına sponsoru oldu
STÖBER mobil ventilasyon cihazı sponsoru oldu
21 Nisan 2020
STÖBER daima sizinle olacak
STÖBER daima sizinle
15 Mayıs 2020

  • STÖBER tek tedarikçi olarak sistem çözümleri sunar
  • STÖBER Aluminyum profil işleme hatları için sistem çözümler isunar
  • Tüm eksenlerde tüm kontrol side
  • SOGA STÖBER'i tercih ediyor
  • STÖBER müşteri ilişkileri il göz kamaştırıyor

Tüm sistem çözümü tek tedarikçiden

Almanya Pforzheim’daki SOGA Gallenbach GmbH firması özel makineler tasarlar ve geliştirir. Güneşten koruma sistemlerinin önde gelen üreticilerinden ROMA firması için güvenilir bir şekilde aynı anda birden fazla profili vidalayarak birleştirebilen  özel bir makine geliştirdi. SOGA, vida derinliğini ve sıkma torkunu güvenilir bir şekilde izleyen çoklu montaj kafalarına sahip bir sistem tedarik etti. Senkron olarak çalışan servo motorları, planet redüktörleri, kremayer ve pinyonlu sistemler gibi tahrik eksenleri gibi kafa eksenleri için gereken tahrik teknolojisini sistem çözümleri uzmanı STÖBER sağladı. Son derece kompakt ve dinamik LeanMotor da bu makinada kullanılır. Bu yeni ve enkodersiz motor sınıfı ürün, senkron servo motorlara ucuz ve sağlam bir alternatiftir. Projenin bir partneri olarak STÖBER, mekanik tasarım ve ürün seçimi konusunu da yaptı. SOGA ise tüm kontrolünü korumuş oldu.

SOGA firması Genel Müdürü Fabian Gallenbach; “Müşterilerimize teslimattan hemen sonra üretimde kullanabilecekleri özel gelişmeler sunuyoruz.” dedi. On çalışanı ile Pforzheim’daki SOGA Gallenbach GmbH firması, özel konstrüksiyonların yanı sıra fikstür konstrüksiyonları ve 3D Boyutlu baskı için çözümler tasarlayıp geliştiriyor ve pnömatik bileşenler satıyor. Müşteriler tıbbi teknoloji ve uzay mühendisliği gibi sektörlerden geliyor. Gallenbach; “Bu endüstrilerin özellikle yüksek hassasiyet talepleri var.” diyor. Hassasiyet hakkında iyi bir tecrübeye sahip olan Gallenbach, İsviçre’li saat üreticisinde eğitimini tamamlamış ve burada bir mikrometreyi yarıya indirmeyi öğrenmiş. Şirketi kurarken ki hedefi; öğrendiği bu hassasiyeti alıp makine yapımında kullanmak olmuş. Bu, şirket müşterilerinin sürekli artan hassasiyet gereksinimlerinin karşılamasını sağlamış. “Artık neredeyse hiç basit talep almıyoruz.” diyor Genel Müdür Gallenbach. SOGA Gallenbach firması bu zorlu çözümleri uygularken, seçmiş olduğu tedarikçilerin – ya da diğer bir ifadeyle partnerlerinin desteğine güveniyor. Merkezi Pforzheim’da bulunan STÖBER Antriebstechnik GmbH + Co. KG yıllardır böyle bir ortak olmuştur.

Tekrarlayan işlemlere son!

SOGA Gallenbach kendilerine sistem çözümleri konusunda yardımcı olacak STÖBER ile sıkı temas halindedir. Yeni projeler için bu, hemen ayrıntılara inmeyi kolaylaştırır. Tahrik uzmanları, doğru motor / redüktör kombinasyonunu ararken, örneğin çok vidalı bir ünite geliştirirken de olduğu gibi, makine üreticisine birçok kez yardımcı olurlar. Müşterileri bu projede  panjurlar, jaluziler ve tekstil perdeler gibi güneş koruma sistemlerinin lider üreticisi ROMA idi.

Önceleri orta ölçekli üretici, herhangi bir izleme / görüntüleme  önlemi olmadan vida beslemeli otomatik olarak hareket eden bir vidalama ünitesi kullanarak üç adede kadar alüminyum veya plastik profil rayını delerek vidalayabiliyordu. Gallenbach, “Özellikle dövme alüminyum alaşımları ile matkap vidası, vida başı ve profil rayı arasında sık sık talaş oluşurdu.” diyor. Vidanın üzerine görünür bir kapak yerleştirilmiştir, ancak talaşlar nedeniyle bu kapak düzgün şekilde takılamamaktaydı. Üretimdeki çalışanlar, parçayı tekrar tekrar elden geçirmek zorunda kalacaklardı. ROMA tabi ki bunu istemedi.

Gallenbach; “Son 15 yılda, 0,4 ila 200 Nm torklu 50’den fazla vidalama ünitesi geliştirdik.” diyor. “Sonuç olarak,  personelin manuel olarak yeniden sıkmasına veya yeniden işlem yapmasına gerek kalmadan vidaları monte etmesini sağladık.ROMA, bunun yanı sıra 710 ila 5.710 milimetre uzunluğunda profil raylarının önceden işlenmesini de gerektiren bir çözüm istedi.

Tam tork kontrolü

SOGA, güvenilir prosesler için farklı vidalama derinliklerini ve sıkma momentleri izleyebilen bir vidalama ünitesi geliştirdi. Gallenbach, “Özellikle pnömatik tornavidamızın basınç darbeleriyle çalıştığı plastik vida bağlantıları için bir strateji geliştirdik.” Plastik materyal için son sıkma işlemi sırasında son torkun diğer noktalardan daha yüksek olmasına ihtiyaç yoktur. Bu, birimin hassas olması gerektiği anlamına gelir. Mühendisler ayrıca sisteme profil raylarını yüklemek için iki çekmece taktılar. Sonuç olarak makine, profilleri ayrı ayrı  veya senkronize olarak işleyebilir hale getirildi. Bunun yanı sıra malzemeler manuel olarak yerleştirilir ve sabitlenebilirler de.

Doğru motor ve redüktör kombinasyonu

Bu gelişmede SOGA Gallenbach‘ ın STÖBER’in kapsamlı bir ürün yelpazesine sahip uzman bir ortak olarak yanlarında olduğunu bilmesi önemliydi. SOGA ‘dan sorumlu STÖBER satış temsilcisi Guido Wittenauer, “Çekmeceler otomatik operasyonda iki Y ekseni kullanarak hareket ediyor,” diyor. Her çekmece için tahrik uzmanları, bu amaçla bir EZ senkron servo motor ile birleştirilmiş bir kayış ve mil tahrikli PE serisi planet dişli redüktör teslim etti.

Sistem vidaları otomatik olarak besler ve pnömatik olarak vidalar. Ünite ayrıca bir dişli rafta X yönünde birbirinden bağımsız olarak hareket eden beş montaj başlığı ile donatılmıştır. “Her kafayı bir Z ekseni ve delme ekseni ile donattık.” diyor Wittenauer. STÖBER, X ekseni için ZVPE serisi kremayerler ve EZ senkron servo motorlar sağladı. İş mili tahrikli EZ motorları da Z ekseni için kullandı. Beş kafanın dişli rafında birbiriyle çarpışmadığından emin olmak için STÖBER mühendisleri üç katlı çarpışma koruması uyguladı: kontrolör birbirlerine göre konumları izler, yazılım limit anahtarlaması her X- Ekseni için izin verilen hareket aralığı ile parametrelendirilir ve her bir kafaya mekanik bir emniyet şalteri yerleştirilmiştir.

Encodersiz LeanMotor ile ekonomik çözüm

Delme mili için düşük ağırlıkta mümkün olan en kompakt motor monte edilecekti. Wittenauer, “Bu, kütlenin beş eksen için hareket ettirilmesini ve böylece hızlı konumlandırmamızı sağlıyor.” dedi. Delmenin yanı sıra havşa açma da mümkün olmalıydı. Bu oldukça dinamik motor kontrolleri gerektirmekteydi. STÖBER, LeanMotor‘ u (LM) tedarik etti. Tam tork kontrolü ile durma noktasından maksimum hıza kadar herhangi bir nokta için hız ve tork ayarlamayı mümkün kılan  encodersiz LeanMotor ile yeni bir gelişme gerçekleştirildi. Çözüm olarak sunulan LeanMotor, aynı çıkışa sahip bir asenkron sürücüden önemli ölçüde daha hafif ve daha kompakt ve bir servo sürücüden daha düşük maliyetli ve daha dayanıklıdır. Motorlar yüzde 96’ya kadar verimlilikle IE5 enerji verimlilik sınıfına ulaşır. Böylece ROMA daha düşük enerji tüketimi ve uzun hizmet ömründen yararlanmaya başladı. Her kafa, mümkün olduğunca birbirine yakın yerleştirilmiş üç motora sahiptir. Wittenauer, “Kullandığımız LeanMotor‘ encodersiz çalıştığı için, herhangi bir ek damar veya ekranlama olmadan yalnızca bir standart güç kablosu gereklidir.” dedi.

STÖBER ürün gamı

STÖBER motorları, yeni çift eksen kontrol edebilen SI6 serisi servo motor sürücüleri ile birleştirdi. Bu son derece dinamik çözüm, arka planda güvenilir bir şekilde çalışarak zorlu hareketleri de mümkün kılmakta. STO (Güvenli Tork Kapatma – Safe Torque Off) ve SS1 (Güvenli Durdurma 1 – Safe Stop 1) güvenlik fonksiyonları EN 13849-1’e (PL e, kat.4) uygun olarak entegre edilmiştir. Wittenauer, “Motor sürücüleri genişliği sadece 45 milimetredir ve çok eksenli bir motor sürücüsü olarak tasarlanmıştır” diyor. “Tek bir  motor sürücüsü iki eksene kadar kontrol edebilir. Birden fazla sürücünün seri bağlantısı sayesinde kontrol edilecek eksen sayısı sınırsız olarak ölçeklenebilir.” Münferit bileşenler pratik olarak monte edilebilir: Patentli Quick DC-Link modülleri güç dağıtımı için standart bakır raylara basitçe takılabilir ve motor sürücülerinin kolay kurulumunu sağlar. STÖBER ayrıca Ethernet tabanlı PROFINET® fieldbus sistemi üzerinden iletişimi de destekler.

Bir partner olarak STÖBER, sadece uygun bileşenleri sağlamakla kalmadı. Wittenauer, “Mekanik tasarım ve boyutlandırmaya da özen gösterdik.” Tahrik uzmanlarından destek teklif aşaması kadar erken başladı. Her iki taraf birlikte kritik noktaları tartıştı ve adım adım çözdü. Genel Müdür Gallenbach, “Motorun dişli ve helisel dişli ile birlikte X ekseni için bir proje oluşturacağı fikrini geliştirdik.”  Şirketler arasındaki bireysel temasın yanı sıra fiziksel yakınlık da doğal olarak işbirliği sırasında yardımcı oldu. Bu, eksenlerin sahada kolayca parametrelendirilebileceği anlamına geliyordu. “Tüm makine konsept tasarımı,  motor teknolojisi için hesaplamalara dayanmaktadır.”  diyen Gallenbach “Tasarımdaki bir hata tüm otomasyon sistemini tehlikeye atabilir.” dedi.

Peki ya ROMA‘ ya ne oldu? Güneş koruma sistemleri üreticisi, artık çok daha fazla işlem güvenilirliği ile ve herhangi bir tekrarlayan işlem yapmadan çalışabilir halde.

 

Son Haberler

PS6 yüksek dinamizm ihtiyaçları için büyüyor
STÖBER PS6 Yüksek Güç Modülü 1

[slider style="Center mode" category="haberler-ps6-yuksek-dinamizm-ihtiyaclari-icin-buyuyor" orderby="Menu order" order="ASC"] PS6 yüksek dinamizm ihtiyaçları için büyüyor STÖBER, çok eksenli sürücü sistemlerinde sürücü kontrolörleri için yüksek güç kaynağı modülü PS6'yı sunar: STÖBER' in SI6 tipi servo motor sürücüleri, yüksek verimli çok eksenli uygulama kullanımları da dahil olmak üzere çok eksenli sürücü sistemi teknolojisinde bir…
Fazlasi

STÖBER TRUMPF Tedarikçi Ödülü ile ödüllendirildi
En iyi tedarikçi STÖBER! TRUMPF ödülü

[slider style="Center mode" category="haberler-stober-trumpf-tedarikci-odulu-ile-odullendirildi" orderby="Menu order" order="ASC"] STÖBER, TRUMPF En İyi Tedarikçi Ödülü ile ödüllendirildi STÖBER, TRUMPF Grubunun 800'den fazla stratejik tedarikçisi arasında en iyi tedarikçi olarak ödüllendirildi. STÖBER'in teslimat kabiliyeti veya benzersiz ürün kalitesi gibi faktörlerin yanı sıra, STÖBER çalışanlarının son derece yetkin danışmanlık hizmeti ve 24 saat esneklikleri…
Fazlasi

WIN EURASIA Hybrid 2021 fuarı
STÖBER Wineurasia fuari 1

[slider style="Center mode" category="haberler-wineurasia-2021" orderby="Menu order" order="ASC"] 10 - 13 Kasım 2021 tarihinde WIN EURASIA Hybrid 2021 fuarında yerimizi aldık STÖBER Türkiye olarak 10 - 13 Kasım 2021 tarihinde Beylikdüzü Tüyap'da düzenlenen WIN EURASIA Hybrid 2021 fuarında 2. Salon D160 nolu standımızda yerimizi aldık. Bu fuar aynı zamanda, fiziksel ve…
Fazlasi

STÖBER Servo Motorlarda “Tek Kablo Çözümü”
STÖBER HEIDENHAIN EnDat3 tipi encoder kullanıyor

[slider style="Center mode" category="haberler-stober-servo-motorlarda-tek-kablo-cozumu" orderby="Menu order" order="ASC"] STÖBER servo motorlarda Tek Kablo Çözümü ile maliyetten tasarruf edin! STÖBER, encoder üreticisi HEIDENHAIN ile işbirliği yaparak "Tek Kablo Çözümünü (OCS)"nü daha da geliştirerek bu yeni nesli pazara sundu. İleride HEIDENHAIN EnDat® 3 protokolü sayesinde, bu yeni hibrit kablo, motorları ve sürücülerini 100…
Fazlasi

Başka bir bakış açısı: “Sanal Gerçeklik”
STÖBER imalatta Sanal Gerçeklik kullanıyor

[slider style="Center mode" category="haberler-baska-bir-bakis-acisi" orderby="Menu order" order="ASC"] Sanal gerçeklik ile STÖBER başka bir bakış açısına kavuştu STÖBER, 2019 yılının sonunda Nürnberg'deki SPS IPC Drives fuarında yeni nesil planet redüktörlü servo motorlarını sundu. Bu redüktör neslinin özel özelliklerinden biri de her motor serisine mevcut olan herhangi bir boyutta doğrudan monte edilebilir…
Fazlasi

STÖBER harekete geçti: Şimdi elektrikli aracınız da!
STÖBER Harekete Geçti Elektrikli Şarj İstasyonu

[slider style="Center mode" category="haberler-stober-harekete-gecti-simdi-elektrikli-araciniz-da" orderby="Menu order" order="ASC"] Elektrikli şarj istasyonu ziyaretçiler için devrede İnsanlarda çevre bilinci farkındalığının olması STÖBER'i, ziyaretçilerine elektrikli araçları için iklimden bağımsız bir şekilde yakıt ikmali yapma fırsatı vermesine teşvik etti ve elektrikli şarj istasyonunu devreye almasına sebep oldu. 22kW'a kadar şarj gücüne sahip iki elektrikli şarj…
Fazlasi

STÖBER daima sizinle
STÖBER daima sizinle olacak

[slider style="Center mode" category="haberler-stober-daima-sizinle" orderby="Menu order" order="ASC"] Corona virüs tüm yaşamı değiştirdi Corona virüs krizi, özel yaşamımızda olduğu gibi profesyonel yaşantımızı da değiştirdi. İptal edilen fuar sayısı sadece Almanya'da değil tüm dünyada büyüyor. Buna rağmen STÖBER bu sıralar sanal ortamda da olsa daima sizinle olacak.  STÖBER Almanya Satış Müdürü Markus…
Fazlasi

Sistem Çözümleri ile Tüm Kontrol Sizde
STÖBER tek tedarikçi olarak sistem çözümleri sunar

[slider style="Center mode" category="haberler-sistem-cozumleri-ile-tum-kontrol-sizde" orderby="Menu order" order="ASC"] Tüm sistem çözümü tek tedarikçiden Almanya Pforzheim'daki SOGA Gallenbach GmbH firması özel makineler tasarlar ve geliştirir. Güneşten koruma sistemlerinin önde gelen üreticilerinden ROMA firması için güvenilir bir şekilde aynı anda birden fazla profili vidalayarak birleştirebilen  özel bir makine geliştirdi. SOGA, vida derinliğini ve…
Fazlasi

STÖBER mobil ventilasyon cihazı sponsoru oldu
STÖBER mobil ventilasyon cihazı imalatına sponsoru oldu

[slider style="Center mode" category="haberler-stober-mobil-ventilasyon-cihazi-sponsoru-oldu" orderby="Menu order" order="ASC"] Corona günlerinde ventilasyon cihazı ihtiyacı  Öğrenci tasarım ofisi FF Maschinen GmbH' ın Genel Müdürü Felix Theurer, STÖBER tarafından çok iyi tanınan birisi. Geçen yıl Aralık ayında STÖBER, uygun elektronik donanım ve yazılımlarla bir makine mühendisliği projesinde ventilasyon cihazı üretimi hakkında genç mühendis ve…
Fazlasi

Bir Planet Redüktörden Çok Daha Fazlası
STÖBER CEOsu Patrick Stöber

[slider style="Center mode" category="haberler-bir-planet-reduktorden-cok-daha-fazlasi" orderby="Menu order" order="ASC"] Piyasadaki en kompakt planet redüktörlü motorlar STÖBER, müşterilerine sadece redüktör, motor ve servo motor sürücüleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kapsamlı desteğinin yanı sıra komple otomasyon çözümleri de sunar. Tahrik uzmanının amacı; her zaman kullanıcılara çok yönlü bakım ve destek sağlamaktır. 1980'lerden bu yana…
Fazlasi