STÖBER yeni LeanMotor üretmek için montaj tesisi kurdu

Mükemmel Tasarım STÖBER ile hersey kontrol altında
Mükemmel Tasarım – STÖBER ile Herşey Kontrol Altında
5 Mart 2018
STOBER in Motion bisiklet üzerinde hareket halinde
“STOBER in Motion” Dağ Bisikleti Etkinliği Gerçekleşti
14 Haziran 2018
Mükemmel Tasarım STÖBER ile hersey kontrol altında
Mükemmel Tasarım – STÖBER ile Herşey Kontrol Altında
5 Mart 2018
STOBER in Motion bisiklet üzerinde hareket halinde
“STOBER in Motion” Dağ Bisikleti Etkinliği Gerçekleşti
14 Haziran 2018

  • STÖBER LeanMotor'larını kendi tesislerinde kusursuz bir şekilde üretiyor
  • STÖBER MC6 Motion Controller kullanıyor
  • STÖBER LeanMotor üretimi için SI6 serisi servo motor sürücüsü kullanıyor.
  • STÖBER asenkron motora alternatif LeanMotor'larını kendi tesislerinde kusursuz bir şekilde üretiyor

STÖBER, dünyada bir ilk olan encodersiz motor olan yeni LeanMotor ‘u üretmek için robotik bir montaj tesisi kurdu. Hareket Kontrol uzmanı STÖBER, yeni LeanMotor ‘u üretmek için de kendi ürün yelpazesinden ürünler kullandı.

LeanMotor, STÖBER’in “senkron ve asenkron bir motor arasındaki boşluğu köprülediğini” söylediği yepyeni bir enerji tasarruflu motorudur. Bu da mühendislerin artık asenkron motorlarını servo motor verimliliğine ekstra maliyet yüklenmeden ulaşabilecekleri anlamı taşımaktadır.

LeanMotor üretmek için kullanılan yeni otomatik üretim sistemi, STÖBER’in en yeni teknolojisini STÖBER AS6 AutomationControlSuite (Türkçesini Otomasyon Kontrol Paketi olarak söyleyebiliriz) ile birleştiriyor. Bu son derece uygun maliyetli üretim tesisi, üretim süreçlerini önemli ölçüde kolaylaştırmalarını sağladı.

STÖBER PLC ürün yöneticisi Heiko Berner ve STÖBER’ün ürün eğitmeni ve destekçisi meslektaşı Heiko Bismarck ile birlikte yeni otomatik sistem üretmek için birlikte çalıştı.

Yeni LeanMotor içinde kullanılan en önemli parçalardan biri olan yuvarlak bara tutucuları olduğunu belirten Bay Berner sözlerine şöyle devam etti: “Bu tutucuların üretimi için üç SCARA robotundan ve kendine özgü işleme adımları için beş istasyonlu bir döner indeksleme tablosundan (rotary indexing table) oluşan tam otomatik bir montaj sistemi geliştirdik.”

Toplam 16 ekseni güvenli bir şekilde işlemek için, PS6 besleme modülü de dahil olmak üzere kontrol kabininde sadece 405 mm genişlik gerektiren kendi SI6 çift eksenli servo motor sürücüsünü kullanıldı. Düşük boşluklu planet ve helisel konik redüktörler, özellikle robotlardaki eksenler ve döner indeksleme tablosu (rotary indexing table) için gerekli olan yüksek derecede hassasiyet ve tekrarlama doğruluğu sağlamak için kullanıldı.

Bunlar, EtherCAT haberleşme protokolü üzerinden senkronize kontrol için idealdir. Bu süreçte tüm insan-makine arayüzünü işleyen STÖBER MC6 hareket kontrolörü kullanılarak merkezi olarak kontrol edildi. Üç robotun yol planlaması ve interpolasyonu için tüm hesaplamalar da merkezi olarak yapıldı.

Heiko Berner şöyle devam etti: “Uygulama programcısı için arayüzleri olabildiğince basit tuttuk. Böylece robotlar doğrudan Noktadan Noktaya (PtP) kullanılarak konumlandırılabiliyor ve gerekirse program sırasında öğretilen pozisyonlar kullanılıyor.”

Kullanımı kolay!

Bu yeni otomatik üretim sisteminin kullanımı kolaydır ve entegre görselleştirmesi operatörün ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri sağlar. Operatörlerin entegre dokunmatik paneldeki “ayarlar” seçeneğini kullanarak makineyi ayarlamasını ve özelleştirmesini sağlayan bir dil seçimi seçeneği de vardır.

STÖBER’in AS6 AutomationControlSuite geliştirme ortamı, hareket kontrolü ve programlanabilir lojik kontrolörler için CODESYS V3‘te bulunan tüm işlevleri içerir. Program oluşturmak için programlama gereksinimlerini önemli ölçüde azaltmak için yüksek performanslı Drive & Motion kütüphaneleri kullanıldı.

Bu sistemde, format yönetimi kullanıcıların hızlı bir şekilde farklı bir yuvarlak boş biçime geçmesini sağlamak için kullanılır. Kontrolör, belirli imalat operasyonu veya prosesi için hangi makine parçalarının değiştirilmesi gerektiğini görmeyi kolaylaştırır. Hareket denetleyicisi operatörü ayrıca, gerekli iş daha kapsamlı dönüşümler gerektiriyorsa videolara ve PDF belgelerine de erişebilir.

STÖBER’in AS6 AutomationControlSuite ürününün deneme sürümü ek bir ücret ödemeden üreticiler tarafından kullanılabilir. Format yönetiminin uygulanmasına, işletim menülerine ve kapsamlı alarm yönetiminin yapısına ilişkin bilgi sağlayan birçok uygulama örneği ile birlikte gelir.

LeanMotor Robotik Montaj Tesisi Nasıl İşlemektedir?

STÖBER tarafından üretilen yeni tam otomatik robot bileşen montaj makinesi dört istasyondan oluşmaktadır.

Birincisi, yuvarlak bara tutucularını bir tutucuya yerleştiren veya bu parçayı bitmiş durumda döner indeksleme tablosundan kaldıran 4 eksenli bir SCARA robotudur. Makine, taşıma bantlarından oluşan iki tampon bölge kullanılarak yüklenir ve boşaltılır.

İkinci istasyonda, başka bir robot doğru sayıda ek mıknatıs yerleştirir. Bunları bir sonraki işleme adımına hazırlayarak üçüncü istasyona yerleştirir.

Üçüncü SCARA robotu, dördüncü istasyona sıvı karışımı uygular. Burada, malzemenin miktarının ve doğrusal yolun uyumlu olması ve değişen boş boyutlarda bile en iyi sonucu almanın tek yolu olması önemlidir.

Sistem bunun için otomatik bir ölçüm yapar ve yolu buna göre düzeltir. Burada açıkça doğrusal bir yol izlenirken, makinenin diğer noktalarında yol planlama, uzayda iki nokta arasındaki en hızlı rotayı bağımsız olarak hesaplanarak yapılır.

Pazar lideri bir ürün yelpazesine, son derece güvenilir teknolojiye ve çok sayıda yaratıcı düşünceye ek olarak, STÖBER’in uzmanları, ihtiyaçlarınıza en uygun ve uygun maliyetli tahrik sistemini belirlemenize yardımcı olacak deneyim ve bilgiye sahiptir.

Dünya çapında destek ağı

30 yılı aşkın bir süredir STÖBER, standart ürünlerden belirli bir tahrik problemini çözmek için tasarlanmış ısmarlama / terzi işi projelere kadar birçok farklı uygulama için çözümler sunmaktadır. Sürücülerredüktörlü senkron servo motorlar, motorlar, redüktörlü asenkron motorlar ve elektronikler geliştirmekte ve üretmektedir.

Ayrıca, gün boyunca teknik destek sağlayan dünya çapında bir servis ağından da yararlanabilirsiniz. Bu nedenle, güç iletim gereksinimleriniz ne olursa olsun, size uygun bir STÖBER uygulaması olacaktır.

Daha fazla bilgi edinmek için, STÖBER’in sistem teknolojisi ve sürücü otomasyonundaki en iyilerden bazılarına yönelik yeni cep boyutundaki kılavuzunu indirin.

STÖBER, LeanMotoru üretmek için yeni tam otomatik robotik bileşen montaj sistemini oluştururken kullandığı teknoloji ve ürün entegrasyonunu sağlayabilir. Benzer zaman ve maliyet tasarrufu avantajlarının üretim sürecinize nasıl entegre edilebileceğini size de gösterebilir.

 

Son Haberler

PS6 yüksek dinamizm ihtiyaçları için büyüyor
STÖBER PS6 Yüksek Güç Modülü 1

[slider style="Center mode" category="haberler-ps6-yuksek-dinamizm-ihtiyaclari-icin-buyuyor" orderby="Menu order" order="ASC"] PS6 yüksek dinamizm ihtiyaçları için büyüyor STÖBER, çok eksenli sürücü sistemlerinde sürücü kontrolörleri için yüksek güç kaynağı modülü PS6'yı sunar: STÖBER' in SI6 tipi servo motor sürücüleri, yüksek verimli çok eksenli uygulama kullanımları da dahil olmak üzere çok eksenli sürücü sistemi teknolojisinde bir…
Fazlasi

STÖBER TRUMPF Tedarikçi Ödülü ile ödüllendirildi
En iyi tedarikçi STÖBER! TRUMPF ödülü

[slider style="Center mode" category="haberler-stober-trumpf-tedarikci-odulu-ile-odullendirildi" orderby="Menu order" order="ASC"] STÖBER, TRUMPF En İyi Tedarikçi Ödülü ile ödüllendirildi STÖBER, TRUMPF Grubunun 800'den fazla stratejik tedarikçisi arasında en iyi tedarikçi olarak ödüllendirildi. STÖBER'in teslimat kabiliyeti veya benzersiz ürün kalitesi gibi faktörlerin yanı sıra, STÖBER çalışanlarının son derece yetkin danışmanlık hizmeti ve 24 saat esneklikleri…
Fazlasi

WIN EURASIA Hybrid 2021 fuarı
STÖBER Wineurasia fuari 1

[slider style="Center mode" category="haberler-wineurasia-2021" orderby="Menu order" order="ASC"] 10 - 13 Kasım 2021 tarihinde WIN EURASIA Hybrid 2021 fuarında yerimizi aldık STÖBER Türkiye olarak 10 - 13 Kasım 2021 tarihinde Beylikdüzü Tüyap'da düzenlenen WIN EURASIA Hybrid 2021 fuarında 2. Salon D160 nolu standımızda yerimizi aldık. Bu fuar aynı zamanda, fiziksel ve…
Fazlasi

STÖBER Servo Motorlarda “Tek Kablo Çözümü”
STÖBER HEIDENHAIN EnDat3 tipi encoder kullanıyor

[slider style="Center mode" category="haberler-stober-servo-motorlarda-tek-kablo-cozumu" orderby="Menu order" order="ASC"] STÖBER servo motorlarda Tek Kablo Çözümü ile maliyetten tasarruf edin! STÖBER, encoder üreticisi HEIDENHAIN ile işbirliği yaparak "Tek Kablo Çözümünü (OCS)"nü daha da geliştirerek bu yeni nesli pazara sundu. İleride HEIDENHAIN EnDat® 3 protokolü sayesinde, bu yeni hibrit kablo, motorları ve sürücülerini 100…
Fazlasi

Başka bir bakış açısı: “Sanal Gerçeklik”
STÖBER imalatta Sanal Gerçeklik kullanıyor

[slider style="Center mode" category="haberler-baska-bir-bakis-acisi" orderby="Menu order" order="ASC"] Sanal gerçeklik ile STÖBER başka bir bakış açısına kavuştu STÖBER, 2019 yılının sonunda Nürnberg'deki SPS IPC Drives fuarında yeni nesil planet redüktörlü servo motorlarını sundu. Bu redüktör neslinin özel özelliklerinden biri de her motor serisine mevcut olan herhangi bir boyutta doğrudan monte edilebilir…
Fazlasi

STÖBER harekete geçti: Şimdi elektrikli aracınız da!
STÖBER Harekete Geçti Elektrikli Şarj İstasyonu

[slider style="Center mode" category="haberler-stober-harekete-gecti-simdi-elektrikli-araciniz-da" orderby="Menu order" order="ASC"] Elektrikli şarj istasyonu ziyaretçiler için devrede İnsanlarda çevre bilinci farkındalığının olması STÖBER'i, ziyaretçilerine elektrikli araçları için iklimden bağımsız bir şekilde yakıt ikmali yapma fırsatı vermesine teşvik etti ve elektrikli şarj istasyonunu devreye almasına sebep oldu. 22kW'a kadar şarj gücüne sahip iki elektrikli şarj…
Fazlasi

STÖBER daima sizinle
STÖBER daima sizinle olacak

[slider style="Center mode" category="haberler-stober-daima-sizinle" orderby="Menu order" order="ASC"] Corona virüs tüm yaşamı değiştirdi Corona virüs krizi, özel yaşamımızda olduğu gibi profesyonel yaşantımızı da değiştirdi. İptal edilen fuar sayısı sadece Almanya'da değil tüm dünyada büyüyor. Buna rağmen STÖBER bu sıralar sanal ortamda da olsa daima sizinle olacak.  STÖBER Almanya Satış Müdürü Markus…
Fazlasi

Sistem Çözümleri ile Tüm Kontrol Sizde
STÖBER tek tedarikçi olarak sistem çözümleri sunar

[slider style="Center mode" category="haberler-sistem-cozumleri-ile-tum-kontrol-sizde" orderby="Menu order" order="ASC"] Tüm sistem çözümü tek tedarikçiden Almanya Pforzheim'daki SOGA Gallenbach GmbH firması özel makineler tasarlar ve geliştirir. Güneşten koruma sistemlerinin önde gelen üreticilerinden ROMA firması için güvenilir bir şekilde aynı anda birden fazla profili vidalayarak birleştirebilen  özel bir makine geliştirdi. SOGA, vida derinliğini ve…
Fazlasi

STÖBER mobil ventilasyon cihazı sponsoru oldu
STÖBER mobil ventilasyon cihazı imalatına sponsoru oldu

[slider style="Center mode" category="haberler-stober-mobil-ventilasyon-cihazi-sponsoru-oldu" orderby="Menu order" order="ASC"] Corona günlerinde ventilasyon cihazı ihtiyacı  Öğrenci tasarım ofisi FF Maschinen GmbH' ın Genel Müdürü Felix Theurer, STÖBER tarafından çok iyi tanınan birisi. Geçen yıl Aralık ayında STÖBER, uygun elektronik donanım ve yazılımlarla bir makine mühendisliği projesinde ventilasyon cihazı üretimi hakkında genç mühendis ve…
Fazlasi

Bir Planet Redüktörden Çok Daha Fazlası
STÖBER CEOsu Patrick Stöber

[slider style="Center mode" category="haberler-bir-planet-reduktorden-cok-daha-fazlasi" orderby="Menu order" order="ASC"] Piyasadaki en kompakt planet redüktörlü motorlar STÖBER, müşterilerine sadece redüktör, motor ve servo motor sürücüleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kapsamlı desteğinin yanı sıra komple otomasyon çözümleri de sunar. Tahrik uzmanının amacı; her zaman kullanıcılara çok yönlü bakım ve destek sağlamaktır. 1980'lerden bu yana…
Fazlasi